معرفی

گروه عربی

مدیرگروه:
در حال حاضر آقای دکتر حسین شریف عسگری مدیر گروه هستند. قبل از ایشان آقای دکتر محسن زاده از اعضای هیئت علمی دانشکده زبان مدیر گروه عربی بودند که به علت تصدی ریاست مرکز اسلامی امام علی(ع) در شهر وین اتریش به ماموریت رفته و مدیریت گروه عربی به آقای شریف عسگری واگذار گردید.
طبیعی است که تشکیل هر گروه و تدوین هر برنامه صرفاً باید با انگیزه و در جهت دستیابی به هدف یا اهدافی باشد . تشکیل گروه زبان عربی نیز با تأسی از این سیاست برآنست تا با اجرای سیاست های آموزش ملی و منطقه ای، بهره گیری از فناوری های اطلاعات در امر آموزش و یادگیری، ارتقای توانائی ها و قابلیت های آموزشی و پژوهشی دانشجویان، حل مشکلات درسی آنان، ارائه راهکارهای مناسب به منظور تهیه و تولید محتوای آموزشی، آسیب شناسی پروسه تحصیل از ورود تا فارغ التحصیلی دانشجویان و در نهایت بستر سازی و ایجاد محیطی آرام برای افزایش کیفیت آموزشی به اهداف مربوطه که همانا آماده کردن زمینه آموزش و تربیت علمی دانشجویان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی است دست یابد . هدف اصلی این است که فارغ التحصیلان رشته زبان عربی ( زبان و فرهنگ عربی) بتوانند از منابع و مآخذ مهمی که به زبان عربی تهیه و تدوین می شوند استفاده کنند و آنها را در جهت تعمیم و گسترش هرچه بیشتر زبان در راستای تبلیغ دین بکار ببرند.
بدیهی است گروه زبان و ادبیات عربی از سال 1359 فعالیت خود را آغاز نموده است که بحمدالله تاکنون صدها نفر از طلاب حوزه علمیه را به فراگیری این دو زبان سوق داده است.
در حال حاضر رشته زبان و ادبیات عربی با یک عضو هیات علمی و سه عضو همکار آموزشی مشغول به فعالیت می باشد و مهرماه سال آینده در مقطع کارشناسی  و در سال های آتی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می­پذیرد .
 هدف گروه:
هدف از آموزش زبان عربی در مرکز زبانهای خارجی دانشگاه باقرالعلوم(ع) رساندن ندای انقلاب اسلامی و اسلام ناب محمدی به گوش جهانیان و نیز تعمیق بخشیدن به روح پژوهش در سه زمینه تبلیغ، تحقیق و ترجمه در بین طلاب حوزه علمیه قم و همچنین تربیت و آموزش روحانیون خطیب و مبلغ به منظور حضور فعال در عرصه­ های مدیریتی و تبلیغی خارج از کشور است. شرکت در کنفرانسها و سمینارهای بین­المللی که با این زبانها برگزار می­شود و استفاده از فن­آوری جدید اطلاعاتی برای روز آمد کردن فعالیتهای فرهنگی و علمی و تبلیغی روحانیون عزیز از جمله این اهداف است.
زبان آموزان و دانشجویان محترم در صورت کسب تخصص در این رشته می توانند علاوه بر تبلیغ و پاسخ گویی به شبهات در حوزه دین در صورت علاقه مندی به فعالیت و همکاری در موارد زیر اقدام کنند.
تدریس و ترجمه متون علمی و ادبی و دینی و پاسخ به نیا­زهای وزارت­خانه­ها و ادارات مختلف از قبیل وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، کتابخانه­های عمومی، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی کشور، رسانه­های گروهی و دارالترجمه­ها و... و تعامل و روابط هرچه بیشتر با کشورهای عربی خصوصا کشور عراق.

آمار دانشجویان و زبان آموزان گروه زبان عربی بر اساس سال :

 • سالهای 1362 - 1369
  550
 • سالهای 1374 - 1370
  297
 • سالهای 1379 - 1375
  50
 • سالهای 1384 - 1380
  238
 • سالهای 1384 - 1380
  245
 • سالهای 1395 - 1390
  695
فصلنامهعلوم سیاسی فصلنامهتاریخ اسلام فصلنامهآیین حکمت فصلنامهفرهنگ پژوهش
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)
مجری سایت : شرکت سیگما