دانشگاه باقرالعلوم علیه‌السلام
تماس با ما
نقشه سایت
Francias
English
العربیة
صفحه اصلی
آموزش
ثبت نام آزمون ارشد 94 
پژوهش
خدمات الکترونیک
سه شنبه 20 بهمن 1388 دانشكده زبان­هاي خارجي

::: گروه زبان‌هاي خارجي :::
6ـ1. پيشينه و اهداف
دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سال 1359 به پيروي از منويات رهبر كبير انقلاب(ره) و با هدف اشاعه ارزش‌هاي اسلام، اقدام به افتتاح معاونت آموزش و تشكيل كلاس‌هاي عربي و انگليسي نمود.
ضرورت و حساسيت آموزش زبان‌هاي خارجي باعث شد تا در سال 1370 اين واحد به مركز زبان‌هاي خارجي تعيير نام يابد. اين مركز پس از تربيت پژوهشگران، مبلّغان و زبان دانان بسيار با توجه به نياز و ضرورتي كه در حوزه پژوهش احساس مي‌شد، در سال 1377 آموزش زبان فرانسه را نيز به مجموعه فعاليت‌هاي خود افزود. با شروع آموزش زبان فرانسه، گام بزرگي در جهت پيشبرد اهداف طلاب در حوزه تبليغ، تحقيق و ترجمه، برداشته شد. پس از ارتقاي مؤسسه آموزش عالي باقرالعلوم(ع) به دانشگاه، اين مركز به سبب اهميت و جايگاه ويژه‌اش به دانشكده زبان‌هاي خارجي ارتقا يافت.
مركز زبان از بدو تأسيس تاكنون (27 سال فعاليت آموزشي)، تعداد 3206 نفر فارغ التحصيل زبان‌آموز داشته است كه از اين تعداد 1127 نفر در رشته زبان انگليسي، 1364 نفر در رشته زبان عربي و 96 نفر در رشته زبان فرانسه موفق به اخذ گواهينامه پايان دوره شده‌اند و حدود 622 نفر مشغول به زبان آموزي بوده كه به تفكيك 322 نفر در رشته زبان انگليسي، 200 نفر در رشته زبان عربي و 100 نفر در رشته زبان فرانسه، اشتغال به تحصيل دارند.
آموزش زبان انگليسي
بخش آموزش زبان انگليسي، كار خود را ابتدا با سيستم آموزش نيروي هوايي (Air Force) آغاز نمود. سيستم مذكور از لحاظ نظري مبتني بر ساختارگرايي و رفتارگرايي بود. (بنابراين دوره‌هاي آموزش زبان از ترم‌هائي تشكيل شده بود كه هفته‌اي پنج روز، روزي شش ساعت به ارائه كلاسها و تمرينهاي تدوين شده بر پاية ديدگاه فوق‌الذكر مي‌پرداخت.)
در سال 1375 با انجام برخي مطالعات جهت ارتقاء سيستم آموزش زبان و به روز كردن آن، گروه زبان انگليسي، سيستم آموزش زباني خود را از سيستم نيروي هوايي به سيستم Interchange تغيير داد. اين سيستم به طور كلي تفاوتهايي اساسي با سيستم پيشين دارد و از لحاظ نظري مبتني بر ديدگاههاي كاربردگرايانه و شناخت گرايانه در زمينه آموزش زبان مي‌باشد. دورة Interchange تاكنون دو مرتبه ويرايش شده است كه از پائيز سال 85 ويرايش سوم آن در اين مركز مورد استفاده قرار گرفته است. از ابتداي سال 1387 گروه زبان با توجه به نيازي كه براي ارتقاي سيستم آموزشي خود احساس مي‌كرد، مطالعه در اين مورد را با رويكرد بكارگيري سيستم آموزشي كه با پيشرفتهاي ديگر جامعه در زمينه‌هاي علم و تكنولوژي و فن‌آوري سازگاري داشته باشد و بتواند نيازهاي زبان آموزان را مرتفع نمايد را در دستور كار خود قرار داد. حاصل اين بررسيها انتخاب دورة آموزشي Top Notch بود، كه جايگزين سيستم Interchange گرديد و از ابتداي سال تحصيلي 89 ـ 88 در اين دانشگاه تدريس مي‌شود.
6ـ2. رشته مترجمي زبان انگليسي در مقطع كارشناسي
فعاليت‌هاي آموزش گروه زبان‌هاي خارجي در آغاز با آموزش زبان‌هاي پيش نياز و عمومي براي دانشجويان و آموزش‌هاي آزاد براي طلاب همراه بود، اما در پي تصويب راه‌اندازي رشته‌هاي زبان‌هاي خارجي به صورت مستقل در سال 83 و كسب موافقت رسمي وزارت علوم براي سه رشته زبان انگليسي، زبان عربي و زبان فرانسه، اولين آزمون اختصاصي براي جذب دانشجو در سال 84 برگزار شد و با جذب 20 نفر دانشجوي برادر از ميان طلاب در سال 85 دوره آموزش رشته مترجمي زبان انگليسي آغاز به كاركرد.
 
6ـ3. نگاهي اجمالي به وضعيت آماري آموزش‌هاي آزاد زبان‌هاي خارجي
الف) دانشجويان جاري
 
زبان
مقطع
تعداد
مترجمي زبان انگليسي
كارشناسي
13 نفر مرد
 
 
ب) فارغ‌التحصيلان
 
زبان
مقطع
تعداد
مترجمي زبان انگليسي
كارشناسي
5 نفر مرد
 
 

 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)
Powered By Sigma ITID.